יום השואה הבינלאומי – איך מסבירים לילדים?

***יום השואה הבינלאומי מתקיים השנה ברחבי העולם ב 27.1.***

כל שנה ביום השואה עולות במוחי מחשבות, שאלות ותהיות לגבי חשיפת הילדים לנושא הכואב של השואה. כל משפחתי משני הצדדים נספתה בשואה – לכן, מצד אחד זה מאוד חשוב לי שידעו וישמעו סיפורים ומצד שני – הם כאלה קטנים, תמימים וטהורים. ואז אני מתפכחת וחושבת על כך שבמילא הם ישמעו וילמדו על כך – בין אם זה מהמורה או מילדים שיש להם אחים גדולים שמספרים להם. אז אני מחליטה שעדיף שישמעו קודם כל ממני.

אבל איך לספר? מה לספר? כמה לספר?

השנה החלטתי לקחת את הגדולה שלי, בת ה-7.5 להצגה 'הנקה ופיט'. ההצגה מבוססת על סיפורן האמיתי של שתי ילדות, הנקה ופיט, שגורלן נקשר יחד במלחמת העולם השנייה בהולנד.

צילום:בני גם זו לטובה WWW.BENNYGAMZO.COM
צילום:בני גם זו לטובה WWW.BENNYGAMZO.COM

הצגה על חברות, אומץ-לב ותקווה

 

שבת 30.1.16 בשעה 10:30 בתיאטרון המדיטק בחולון

סיפור ההצגה:

ההצגה מבוססת על סיפרו של רן כהן אהרונוב, בנה של הנקה, החיה בישראל, ועובדה למחזה מאת ליאור גרטי. במאי, נועם שמואל. שחקנים משתתפים : נועה הר ציון | קרן סלנט | גליה כהן – פטילון | איציק כהן – פטילון | סיוון קרצ'נר | איתמר שקד

בעיצומה של מלחמת העולם השנייה הגיעה הנקה (חנה) לביתם של ווים וסופי פרימוויס באמסטרדם. הימים היו ימי הגירוש של יהודי הולנד אל המחנות בפולין. מה שהיה אמור להיות זמני – הסתתרות ללילה אחד או שניים, הפך לסיפור הישרדות מדהים שנמשך שלוש שנים בהן הסתתרה הנקה בבית משפחת פרימוויס.

במסתור פגשה הנקה את פיט, בתם של בעלי הבית. לפיט לא היה קל לקבל את החברה החדשה שהכירה בין רגע, אך ככל שהזמן עבר, והתופת השתוללה בחוץ, נרקמה בתוך הבית חברות חזקה יותר מכל מלחמה.

חברותן של הנקה ופיט נמשכת עד היום. השתיים, כבר סבתות, נשארו חברות למרות המרחק המפריד ביניהן. הנקה חיה בישראל ופיט באמסטרדם.

 

Adi Kaplan
Adi Kaplan

Baby & Kids Editor