ליאת דותן | צלמת הריון ומשפחה

תכירו את ליאת דותן, בת 33, נשואה לאהבת נעורייה ואמא לנועם בן שנה וחצי, מתגוררת ברמת גן.

מעידה על עצמה שהיא אוהבת לתפוס רגעים קסומים דרך עדשת המצלמה, אהבה שקיבלה בירושה מאמא שלה שגם היתה צלמת מחוננת.

מהיכן מגיעה ההשראה לראיון צילום לא כולן פוטוגניות ?

כולן יפות, ללא יוצא מהכלל. הרב לא מודעות ליופי ולעצמה שלהן. המטרה שלי  היא להוציא את היופי החוצה. להראות גם לביישנית ביותר שנשיות מתפרצת דרך המצלמה, והכי חשוב את הכי יפה כשנוח לך ולכן אני מתמקדת בטבעיות גם במיקום וגם בקומפוזיציות.

היכן למדת צילום ?

צילום זה בדם שלי, גדלתי בתור דוגמנית הבית של אמא שלי ויש לי אלפי תמונות מהילדות, מה שבזמנו לא היה מקובל. בהמשך מיקדתי את היכולות שלי בקורסים מקוצועיים ואני ממשיכה ללמוד כל הזמן, אך את רוב הניסיון והידע שלי רכשתי בלמידה עצמית. מגיל אפס אני מחזיקה מצלמה ביד. כשהייתי בבית ספר הייתי מצלמת בטיולים שנתיים, במסיבות סוף שנה, חגים ועוד. אמא שלי תמיד טענה שהתלמידה עולה על המורה

אומרים שצילומי הריון זאת אומנות איך את רואה זאת ?

אני ממש מסכימה עם האמירה הזאת. צילומי הריון הם בהחלט אומנות. זו תקופה כל כך מרגשת ומיוחדת ולהיות שם ברגעים האלו ולהצליח לתפוס את הרגעים בהם מתחברת האישה לגוף שלה, לעובר שלה, נהנית ושמחה ממה שהיא רואה וממה שעתיד להתרחש בעולמה זה מרגש אותי כל פעם מחדש.

מה הביא אותך לתמקד בצילומי הריון ?

אני אמא בעצמי ואני יודעת כמה זה כיף שיש תיעוד מקצועי לרגעים כל כך מיוחדים בחיים. ואני ממשיכה ללוות את המשפחה ככל שהיא גדלה בכל ציוני הדרך החשובים שלה שמתחילים בהריון וממשיכים לניובורן, גיל שנה, צילום ילדים וצילומי משפחה. אני אוהבת לראות את המשפחה מתרחבת וגדלה לאורך שנים.

מה הוא צילום עבורך ?

צילום עבורי זה אהבה. אני לא יכולה לדמיין את עצמי עושה משהו אחר. כל פעם שאני מסיימת סשן צילומים הדבר הראשון שאני חייבת לעשות זה לעלות את התמונות למחשב ולעבור עליהן, אפילו זה כבר מאוחר בלילה, אני לא יכולה להתאפק.

מה הסגנון שלך בצילום?

הסגנון שלי הוא טבעי לא מתאמץ וספונטני.

לדעתי הרגעים המוצלחים ביותר שמתועדים הם אלה שצולמו באופן ספונטני. אני חושבת שיש לי הסתכלות קצת אחרת על כל פריים, ששם לב לפרטים הקטנים.

איך הלקוחות מגיעים אליך ?

רב הלקוחות מגיעים אלי מהמלצות מפה לאוזן אבל אני כמובן גם פעילה בפייסבוק והאינסטגרם ועושה שיתופי פעולה מעניינים.

האם את בוחרת את מי את מעדיפה לצלם ?

כשמגיעים אלי לקוחות אני כבר מרגישה שהם בחרו בי וזה נורא מרגש אותי. כשלקוחה פונה אלי אנחנו עושות שיחה כדי לראות שיש כימיה ועורכות תיאום ציפיות. אני מסבירה לה מהן אפשרויות הצילום, מהם הלוקיישנים, מה היא תקבל בעבור יום צילום והיא מסבירה לי מה רצונותיה וסגנון הצילום המועדף עליה. אני לא עושה איפה ואיפה. מי שטרחה להגיע אלי, כנראה הגיעה אלי לאחר בירורים, זה כבר משמח אותי ואני נענית לכולם בשמחה ובאהבה.

מאיזה שבוע מומלץ לעשות צילומי הריון ?

מומלץ לעשות בין – 28-35 אבל זה מאוד אינדיבדואלי, מתי שהיא מרגישה הכי בנוח עם עצמה.

טיפים להריוניות איך לבחור נכון את הצלם שיוכל להעביר את הסיפור לעוד הרבה שנים של רגעים קסומים?

אני ממליצה לראות עבודות של הצלם, לראות שאתם אוהבים ומתחברים לסגנון ולאחר מכן לראות שיש כימיה ביניכם ושמרגישים בנוח. חשוב מאוד בצילומי היריון להרגיש את החיבור לצלם. צילומי היריון מצולמים פעמים רבות עם בגדים מינימליים, בכדי להראות את הבטן. אם המצולמת לא תרגיש בנוח, יהיה מאוד קשה להוציא תמונות מוצלחות.

צילומי הריון לבד או בזוג ? מה הולך יותר ומה מומלץ ?

אצלי הולך יותר לבד, אני חושבת שעל מנת ליצור רגעים יותר אינטימיים ואותנטיים חשוב ה"אחד על אחד", אבל כמובן שצילמתי גם צילומים זוגיים וגם צילומי היריון של שני בני הזוג ושל הילד הגדול. הכל הולך, בהתאם לרצון הלקוחה.

ידוע לנו שלא כל אישה אוהבת ומתחברת לגוף שלה בתקופת ההריון ,האם הנשים בדרך כלל מבקשות תמונות מרוטשות או שמאמינות בטבעיות ?

אני חושבת שמי שבוחרת לבוא לצילומי הריון מרגישה מספיק נוח במראה שלה. חלקן ירצו ריטושים וחלקן יעדיפו טבעי. העיקר שהיא תרגיש טוב עם התוצאה בסוף ושתאהב את התמונה.

מה התמונה הראשונה שצילמת?

"תמונה ראשונה". אמא שלי קנתה לי ליומולדת סט מקצועי של סטודיו והתנסתי על חברה בפעם הראשונה בצילומי הריון.

התמונה שאת הכי אוהבת ?

"פייבוריטית". זו תמונה שאני מאוד אוהבת כי היא מאוד שונה מכל שאר צילומי ההריון. יש פה חיבור בין שתי חברות ילדות  שנכנסו באותו זמן להריון והם חולקות את התקופה המרגשת הזו ביחד שנראה לי שזה חלומה של כל אחת. והם בחרו בי לחלוק איתן את הרגע הזה בסשן צילומים ביחד.

פייסבוק: ליאת דותן – סטודיו לצילום וגרפיקה

אינסטגרם: liatdesign@

אתר: http://www.liat-design.com/

 

michalportman
michalportman

Founder and Art Director

My name is Michal Portman. I am 30 years old living in Holon, right outside of Tel Aviv. I love, live & breath fashion from childhood. I was born in Kiev, Ukraine to a fashionable mamma which started it all! Growing up I adored “Sex in the city” (am nicknamed Michal Bradshaw because I remind my friends of Carrie in my fashion taste and personality) just for the sake of fashion – that was the real story… my inspiration! Then I realized there’s no other way but starting my own blog – Matryoshka – where I started writing about fashion and lifestyle for women who love life and themselves. Matryoshka? That’s the famous Russian doll – each doll represents a different aspect of my personality and fashion sense. My blog is about new fashion trends, combining pieces from the flea market and brand names, self-nurturing and the good life… Due to my blog and its contents, I receive many invitations to launch parties and try not to miss any! On top of that, I have a degree in behavioral science, majoring in human resource management which definitely helped me in personal communication with others. All of the above are just the basis of my willingness to fit in to the fashion scene but most importantly is my love of fashion, the way I express it and the collaboration with people who put it all together in a magical way.